Dýchaní a aromaterapie

13.03.2018

Aromatická terapie probíhá u klienta masážního salonu Amonit automaticky již při vstupu do salónu. V salónu Amonit je po celou dobu masáže aktivní difuzér značky dōTERRA s éterickým olejem té samé značky. Difuzér je zařízení, které používá moderní patentovanou technologii rozptylování esenciálních olejů. Poskytuje a přináší do masážního salonu pozitivní účinky pro zdraví.

Dýchací cvičení se dá účinně trénovat Frolovým dýchacím přístrojem (trenažerem). Během dýchacího cvičení na tomto přístroji prochází lidský organizmus krátkodobým hypoxickým tréninkem připomínající vysokohorský tréning. Je známo, že vzduch se sníženým obsahem kyslíku dýchají zdravím proslulí kavkazští 100-letí horalové. Přístroj také umožňuje inhalaci s použitím léčivých bylin a éterických olejů.

Dýchání je nejdůležitější funkce lidského organizmu, která ovlivňuje celkový zdravotní stav a rezervní možnosti každého jednotlivce. Složitý systém dýchání sjednocuje jednotlivé orgány a soustavy v jeden nepřetržitý proces. Procesu se účastní:

  • Průdušky coby orgán plynné výměny a ventilace,
  • Soustava krevního oběhu, která zajištuje přenos kyslíku z průdušek do buněk a naopak kysličníku uhličitého z buněk do plic.

Z vědeckého zkoumání je zjištěno, že dýchací proces plus využití kyslíku probíhá na úrovni buněk. Veškeré buňky našeho organizmu využívají kyslík v průběhu látkové výměny. Dá se říci, že se na dýchání podílí celý náš organizmus. Z uvedeného důvodu se dýchání již od pradávna využívá v lékařství:

  • Jako léčebný prostředek při onemocnění dýchacích orgánů, krevního oběhu a nervové soustavy.
  • Ke zlepšení látkové výměny.
  • Ke zvýšení mentálních a fyzických schopností a fyziologických rezerv organizmu.

Podle názoru expertů Světové zdravotnické organizace budou koncem druhého desetiletí našeho století mnohá antibiotika neefektivní, protože se mikroorganizmy rychle adaptují na moderní lékařské preparáty. Z toho důvodu získává velký význam používaní přírodních látek, které mají přírodní antiseptický účinek. K takovým patří aromaterapie a inhalace fytopreparátů (rostlinných extraktů).

Už před tisíci lety využívali lékaři i léčitelé blahodárné účinky vůní - aromaterapii. Působení éterických olejů získaných pomocí speciálních technologií je možno zařadit k ideálně čistým, přírodním metodám působení na psychický a fyzický stav lidského organizmu. Patří k ostatním technologiím moderní a alternatívní medicíny.

Éterické oleje jsou aromatické, snadno prchavé látky uvolňované z určitých rostlin. Mají název té rostliny, ze které se získávají. Podle druhu rostliny se éterické oleje získávají z květů, listů, kořenů, plodů nebo semen, někdy i z celé rostliny.

Éterické oleje patří ke složitým organickým látkám zahrnující organické kyseliny, složité estery, alkoholy, aldehydy, ketony, terpeny, fenoly aj. Množství rozličných organických a neorganických látek obsažených v éterických olejích kolísá mezi 120 - 500.

Jednou z důležitých vlastností éterických olejů je jejich rychlé pronikání skrze kůži do krevního oběhu, při vdechování pronikají do krve 20krát rychleji.

Aromaterapie je terapeutická metoda aplikace přírodních éterických olejů pronikajících do organizmu dýchacími cestami. Normalizují psychický stav pacienta, zlepšují cirkulaci krve a lymfy, vyrovnávají autoregulační procesy probíhající v organizmu, prudce zvyšují odolnost organizmu vůči negativním faktorům.

Léčebný profylaktický (preventivní) účinek éterických olejů spočívá v tom, že éterické oleje mají baktericidní a protizánětlivé účinky a některé z nich působí antibioticky, paralelně regenerují a zvyšují obranyschopnost organismu.

Některé molekuly éterických olejů působí podobně jako hormony. Když se dostanou do krve, vyvolávají pozitivní emoce a normalizují regulační procesy, a tím zvyšují aktivitu obranných mechanizmů organizmu.

Při každé aplikaci základního oleje na masírovanou část těla klienta je přidán éterický olej dōTERRA dle vlastního výběru klienta. Tyto éterické oleje mají terapeutickou hodnotu. Čistota olejů dōTERRA je zaručena přísnou vědeckou analýzou a jejich terapeutická kvalita je zajištěna těmito podmínkami:

- výběrem kvalitních rostlin ze zdravé bio-produkce, pěstované v odpovídajícím klimatu,

- sklizní ve správné době, v okamžiku, kdy jsou v rostlině přítomny žádané složky v nejvyšším množství.

- šetrnou extrakcí vodní parou (bez použití chemických látek nebo nadměrného tlaku a teploty)

Tyto oleje jsou pro člověka bezpečné i ve vysokých koncentracích, neboť neobsahují žádné cizorodé chemikálie a jako přírodní látky s velmi vysokou vibrací dokáží spolupracovat s komunikačním systémem našeho těla. Působí vždy tam, kde je jich zapotřebí a dokáží se potřebám těla přizpůsobovat.

V masážním salónu si můžete objednat i speciální masáž tzv. dōTERRA AromaTouch. Technika používá esenciální oleje podél energetických meridiánů a na viscerálních kontaktních místech na zádech a nohách, aby pomohla vytvořit rovnováhu sympatického a parasympatického nervového systému těla. Tato technika byla vyvinutá Dr. Davidem Hillem, popředním odborníkem v integrativní medicíně a léčebné aplikaci esenciálních olejů. Technika AromaTouch zlepšuje životní pohodu prostřednictvím snížení fyzického a emocionálního stresu a podporuje zdravé funkce autoimunitních systémů. Tato technika je jednoduchá a intuitivní a využívá dōTERRA certifikované terapeutické esenciální oleje (silice), aby vytvořila jedinečný uspokojující zážitek.

Hlavní oblasti působení masáže AromaTouch:
- Uvolnění stresu
- Posílení imunity - snížení toxické zátěže organismu (viry, bakterie)
- Redukce zánětlivých procesů v těle
- Obnovení rovnováhy autonomního nervového systému

Odstranění stresu: Pod pojmem stres rozumíme nejrůznější systémové změny. Jejich prostřednictvím naše tělo reaguje na vzniklé obtíže fyzického i psychického rázu (přepracovanost, nedostatek živin, patogenní mikroorganismy a toxické chemikálie. Chronický, dlouhotrvající stres oslabuje naše systémy a omezuje jejich schopnost reagovat na další výzvy.

Použité oleje v této fázi: LEVANDULE a směs olejů BALANCE™ (smrk, růžové dřevo, kadidlo, marocký heřmánek).

Redukce toxické zátěže: Naše tělo se musí denně vyrovnávat s náporem toxinů a patogenních mikroorganismů. Snaha o jejich eliminaci tělo vyčerpává. Oleje použité v této fázi vynikají schopností redukovat škodlivé mikroorganismy a neutralizovat volné radikály.

Použité oleje v této fázi: MELALEUCA (Tea tree) a směs OnGuard™ (planý pomeranč, hřebíček, skořice, eukalyptus radiata, rozmarýna).

Redukce zánětlivých procesů: Zánět je přirozená reakce imunitního systému. Díky němu tělo vzdoruje infekci nebo opravuje poškozené tkáně. Provází ho zčervenání, otok, horkost a bolest. Zatímco v omezené míře je tato reakce užitečným nástrojem, kterým tělo napravuje poškození, pokud se zánět stane chronickým, může způsobovat další ničení okolních tkání a oslabovat tělo bolestí.

Použité oleje v této fázi: Směs AromaTouch ™ (cypřiš, majoránka, máta, bazalka, grapefruit, levandule), směs DEEP BLUE™ (libavka, kafr, máta, marocký heřmánek, heřmánek pravý, slaměnka, osmanthus - vonokvětka)

Obnovení rovnováhy autonomní nervové soustavy: Autonomní nervová soustava (také vegetativní nervová soustava) je součástí periferního nervového systému. Jeho úkolem je udržovat optimální vnitřní podmínky organismu (homeostázu). Sestává z nervů, které jsou spojené se svaly, orgány, tkáněmi a systémy nevyžadující naši vědomou kontrolu. Tento systém se dělí na dvě části: sympatický a parasympatický. Pro optimální fungování našeho těla je důležité, aby oba systémy pracovaly v součinnosti a dokázaly udržovat organismus ve stavu homeostázy.

Použité oleje v této fázi: PLANÝ POMERANČ a MÁTA PEPRNÁ.

Celá procedura trvá asi jednu hodinu. Vyhraďte si po ní čas na relaxaci a odpočinek. Důležité je pít hodně čisté vody, která podpoří detoxikaci.

Při masáži se používají esenciální oleje dōTERRA, označované jako CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade) - certifikované, čisté oleje terapeutické třídy.