Blahodárný účinky masáží

09.01.2018

Lidské buňky a masáž

Milé buňky,

nezapomínejme, že naše tělo je uzpůsobené tak, aby se samo obnovovalo pomocí hlavních stavebních bloků (ve formě bílkovin, uhlovodanů a tuků), které byly dostupné už našim předkům. Každý z nás sestává asi z 10 bilionů různých buněk, které přitom "žijí" různě dlouho: Například u červených krvinek se jedná zhruba o čtyři měsíce, zatímco u bílých je to v průměru o více než rok. Naproti tomu kožní buňky nám vydrží maximálně tři týdny a buňky tlustého střeva dokonce jen tři dny. Donedávna všichni vědci soudili, že lidský mozek se rodí se všemi nervovými buňkami, které kdy bude mít. Proto se domnívali, že není možné, aby se jeho případné poranění zahojilo bez následků a místo poškozených buněk narostly nové.

"Poslední výzkumy ukazují, že to není pravda. Mozkové buňky mohou dozrávat i v dospělosti, anebo dokonce nové vznikat," upozorňuje prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., vedoucí Ústavu neurověd 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

K tomuto výkonu je třeba mozek povzbudit nějakou rehabilitační aktivitou jakou může být například relaxační masáž. Uvolnění je to, co blahodárně působí na buňky lidského těla.

Tvorba nových neuronů je pro nás velice důležitá. Nové neurony jsou důležité především pro ovlivnění naší nálady. Přesněji: pokud se zastaví tvorba nových mozkových buněk, začne se u nás dostavovat deprese. Jedna z důležitých příčin je psychika. Při jejím negativním působení klesá odolnost člověka a vzniká pole vhodné pro alergie, nádory, autoimunitní choroby a další nemoci související s odolností. Jedním z možných nástrojů pro vytvoření psychické rovnováhy, mentální hygieny nebo psychické sprchy je i relaxační masáž. Stav, kdy člověk věnuje vlastní pozornost sám sobě.

Produkci nových neuronů zvyšuje:

učení
sex
trénink kognitivních funkcí
memotechniky
tělesná aktivita
strava
vitamíny

Produkci nových neuronů snižuje:stres
nedostatek pohybu
nedostatek spánku
nevhodná strava
alkohol
drogy
přibývající věk (i s přibývajícím věkem neurogeneze stále probíhá, ale zpomaluje se)