Kompenzační cviky

26.05.2018

Studio Amonit poskytuje svým klientům informace o vzhledu pohybu, funkce těla, ekonomiku úsilí a optimální svalový tonus. Na základě provedené diagnózy pohybového ústrojí, klienti získají návod na Kompenzační cvičení. Kompenzačním cvičením můžeme odstranit dlouho trvající bolesti. Důležité je také nalézt a uvědomit si příčinu bolesti, kterou většinou vytváří špatné stereotypy.

Kompenzační cvičení je takové cvičení, které je zaměřeno na harmonizaci pohybového systému ve smyslu rovnoměrného rozvoje svalstva jednotlivých tělesných segmentů, přiměřeného protažení svalových skupin a jednotlivých svalů a rovnoměrné a přiměřené mobility jednotlivých kloubních spojení - ohebnosti. Kompenzační cvičení v doslovném překladu znamená vzájemné vyrovnání (z lat. "com-pensó" vyrovnávat, vyvažovat).

"Kompenzační neboli vyrovnávací cvičení je soubor konkrétních cviků, které pozitivně ovlivňují jednotlivé složky podpůrně-pohybového systému (svaly, vazy, šlachy, klouby a kosti) a zároveň ovlivňují další orgánové soustavy a působí na všestranný tělesný i psychický rozvoj jedince." (Dostálová, Sigmund, & Kvintová, 2013).

Zejména ve zdravotní tělesné výchově jsou využívána vyrovnávací neboli kompenzační cvičení, která jsou cíleně zaměřena. Ta jsou v základu rozdělena na:

  • cvičení uvolňovací,
  • cvičení protahovací,
  • cvičení posilovací.