Smart Fitness

25.06.2018

Na tomto víkendovém fitness kurzu jsem se nestačil divit. Bylo nám vysvětlováno, jak mozek (centrální nervová soustava) vnímá pohyb, jaké jsou naučené vzory pohybu a jak se dostat k těm přirozeným, které jsou v zápisu naší DNA pouhou ideou nebo myšlenkou.

Když předpažíme a pomyslíme, že chceme ruce přitáhnout k tělu, bude motorická odezva zcela odlišná, než když si představíme, že ruce stojí na místě a k nim se přibližuje tělo. Dojde k úplně rozdílným celotělovým souhrám. Proč? Protože náš mozek dostal prostřednictvím motivace k pohybu jinou vstupní informaci. Nestejná tedy bude i odezva. A znalosti anatomie na tomto procesu nebudou mít vůbec žádný vliv.

Aby byl splněn zamýšlený úkol, dojde ke zpevnění celého těla! Ne však proto, že jsme si to usmysleli, ale protože to zamýšlený pohyb vyžaduje. Tyto celotělové souhry tedy neřídíme my ale náš nervosvalový systém!

Nic nebudeme zatínat ani zpevňovat. Nebudeme svému tělu radit, co má dělat, ví to mnohem lépe, než my! Ideální aktivace středu těla je automatický proces řízený naší centrální soustavou a nepodléhající naší vůli. Je to jako když se malé dítě sehne a chce zvednout ze země svoji oblíbenou hračku. Stačí mu jen vizuální kontakt s daným předmětem a motivace si s ním hrát. Spouštěcím tlačítkem této celotělové souhry se stává pohyb sám. A nemusíme ho ani provést, stačí na něj jen pomyslet!

Aby tělo pracovalo v přirozených pohybových vzorech je alfou a omegou zdraví.