Správné dýchaní a držení těla

24.04.2018

Správné dýchaní a držení těla může člověka zbaví bolesti zad


Bránice není jen nádechový sval, ale je to také významný sval posturální, to znamená, že pomáhá udržovat vzpřímené držení těla ve stoji i v sedu. Svou aktivitou pomáhá odlehčovat tlak na bederní páteř, který je přítomen při všech našich každodenních aktivitách. Pokud umíme efektivně použít bránici při dýchání, váha celého trupu se efektivněji rozloží, ulevíme tak nejen páteři jako takové, ale i výše zmíněným zádovým svalům. Brániční dýchání tedy slouží jako prevence, ale také jako léčba již vzniklých bolestí zad.

Postoj těla zásadním způsobem ovlivňuje tvar páteře, který je důležitý pro prevenci a odstranění bolesti zad. Držení těla je vhodné konzultovat s odborníkem, který je schopen provést základní diagnostiku a pomoci vám (pokud je tomu třeba) vrátit se k fyziologickému držení těla.

Osvojení správného dechového vzoru má také velmi významný vliv na úzkostné obtíže. Několika studiemi bylo prokázáno, že osvojené správného bráničního dýchání významně snižuje také úroveň úzkostných projevů.

Co můžu kvalitním dechem zlepšit?

  • ovlivníme postavení pánve;
  • můžeme uvolnit zablokovaná záda jak v místech mezi lopatkami, tak bederní část páteře;
  • neustále masírujeme vnitřní orgány, čímž ovlivníme jejich činnost;
  • aktivujeme dno pánevní tím, jak vytváříme protitlak bránicí;
  • stabilizujeme trup (...to už chce jistou dávku cviku)

To vše jediným nádechem!!!